پیج‌رنک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رتبه صفحه)
پرش به: ،

پیج‌رنک یا رتبه صفحه (به انگلیسی: PageRank) به فناوری گفته می‌شود که بر پایه آن موتورهای جستجو همانند گوگل، بینگ و.. وب‌گاه‌هایی که به هدف جستجوگر نزدیکترند را در رده‌های بالاتری نسبت به دیگران قرار می‌دهد. اصطلاح انگلیسی این مفهوم به دنبال لری پیج نویسنده اولیه این الگوریتم و از مؤسسین اولیه گوگل نام گذاری شده‌است. به این روش کاربرانی که کلمه ویژه‌ای را جستجو می‌کنند می‌توانند ابتدا وب‌گاه‌هایی را ببینند که هم به خواسته آن‌ها نزدیکتر است و هم بازدید بیشتری داشته‌است.

پیج رنک که به اختصار PR می‌گویند برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط Sergey Brin ابداع گردید، پیج رنک نتیجه تجزیه و تحلیل لینک‌های ورودی به یک سایت است، پیج رنک رتبه‌ای است که گوگل برای یک سایت بین اعداد ۰ تا ۱۰ در نظر می‌گیرد. هرقدر این عدد نزدیک به ۱۰ باشد نشان دهنده اینست که این سایت لینکهای ورودی زیادی دارد و سایتهای زیادی به این سایت لینک داده‌اند اما تنها در کل دنیا چند وبسایت با رنک ۱۰ وجود دارند که گوگل، ویکی‌پدیا، فیسبوک از تعداد محدود آن هستند.

محتویات

بمب گوگلی

روش دیگر موتورهای جستجو، پردازش رتبه صفحه، با استفاده از تعداد یافته‌های خود در سایتهای اینترنتی می‌باشد. این روش، یک فناوری زیرساخت برای پدیدار گشتن «بمب گوگلی» نیز بود. ناگفته نماند که هدف از ساختن «بمب‌های گوگلی» بالاتر رفتن رتبه یک وبلاگ یا وب‌گاه در موتور جستجوی گوگل می‌باشد که معمولاً با همکاری گروه‌های مردمی ایجاد می‌شود.

دیگر رنکینگ‌دهی‌ها

الکسا

الکسا (به انگلیسی: Alexa) یک سایت نسبتاً معتبر بین‌المللی برای ارائه رتبه سایت‌ها از نظر بازدید است. نام دارد که الگوریتم بالا بردن رتبه سایت‌ها را بر اساس تعداد درست بازدید کنندگان انجام می‌دهد. این رتبه‌بندی شماره‌ای بین ۱ تا چند میلیون می‌باشد که هرچه این شماره به یک نزدیکتر باشد رتبه وبسایت شما بالاتر می‌باشد.

موز

موز (به انگلیسی: Moz) در حال حاضر با توجه به کاهش اهمیت رنکینگ الکسا و پیج رنک گوگل، اهمیت بالایی پیدا کرده و مدیران سایت‌ها به آن اهمیت بسیاری می‌دهند، سایت موز سایت‌ها را به دو مقدار DA و PA از ۰ تا ۱۰۰ تقسیم‌بندی می‌کند. تعداد بسیار محدودی در دنیا، رنک ۱۰۰ موز دارند، گوگل، توئیتر و ویکی‌پدیا فارسی در سایت موز رنک ۱۰۰ را دارند.

منابع

  1. [[[:en:PageRank]] «Pagerank»]. en.wikipedia.org. 
  2. «تبادل لینک چیست؟». freereportage.ir. 
  3. «سایت MOZ».